Perustelut
Pielaveden kunta on tehnyt Porukalla -hankkeessa kaikille yli 65-vuotiaille kyselyn digitaidoista, osallisuudesta ja turvallisuudesta. Kysely liittyi toteuttavaan hankkeeseen. Vanhus- ja vammaisneuvosto on pohtinut, voitaisiinko vastaavaa kyselyä toteuttaa Rautalammilla. Kuntalaiset ovat vastanneet kyselyyn erittäin aktiivisesti ( 586 saatua vastausta). Samoja teemoja on käsitelty kesäkuun alussa mm. kyläilloissa Vaajasalmessa ja Myhinpäässä.
Ehdotus
Keskustellaan vastaavan kyselyn toteuttamisen mahdollisuuksista ja mahdollisen kyselyn hyödyntämisestä.
Päätös
Tietoon on saatu, että Pielavedellä toteutetetun kyselyn toteuttaminen maksoi peräti 7000 euroa. Vaikka kysely oli saanut hyvän vastaanoton, on sen toteuttaminen suhteettoman kallista.
Pielaveden kunnan hankekoordinaattori Elina Kiviaho on luvannut toimittaa kyselyn tulokset myöhemmin kuntaan. Karkean vastausten läpikäymisen perusteella tärkeimmät johtopäätökset ovat jo selvillä:
- Ihmiset ovat eniten huolissaan hyvinvointialueen palveluiden vähenemisestä
- Digilaitteita käyttävät ikäihmiset tarvitsevat koulutusta
- Paikallislehdessä tiedottaminen on tärkein kanava, jonka kautta ikäihmiset saavat tietoa