Vanhus- ja vammaisneuvosto, kokous 15.6.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 35 Kotona asuvien ikäihmisten ateriapalvelut

RauDno-2026-253

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Pirkko Annala, hallintosihteeri, pirkko.annala@rautalampi.fi

Perustelut

Kunnanvaltuustossa tehtiin 28.4.2026 valtuustoaloite kotona asuvien vanhusten ateriapalveluun liittyen. Perussuomalaisten valtuustoryhmän tekemässä ja 15 muun valtuutetun allekirjoittamassa aloitteessa esitetään, että kunnan keskuskeittiö voisi toimia yhtenä kotona asuvien ikäihmisten ateriapalvelujen tuottajana. 

Keskuskeittiö on tehnyt asiaan liittyen kyselyn, josta he tulevat kertomaan. 

Ehdotus

Vanhus- ja vammaisneuvosto kuulevat kunnan keskuskeittiön tekemästä selvityksestä ja heidän esityksestään. Vanhus- ja vammaisneuvosto miettii sen jälkeen, miten asian selvittämistä jatketaan.

Päätös

Sinikka Korhonen keskuskeittiöltä esitteli vanhusten ateriapalveluista kesällä 2026 tehtyä kyselyä. Kyselyyn vastasi 32 henkilöä (13 paperilla, 20 sähköisesti). Vastanneista 90 % haluaisi tilata keskuskeittiöltä arkisin lämpimän ruuan. 

Ravintola Hetkeltä on pyydetty selvitys heidän myymästään ikäihmisten kotiinkuljetun ruuan palvelusta. 

Asiaa päätettiin selvittää edelleen. Asia herätti paljon keskustelua ja ajatuksia.

 

Perustelut

Kunnanvaltuustossa tehtiin 28.4.2026 valtuustoaloite kotona asuvien vanhusten ateriapalveluun liittyen. Perussuomalaisten valtuustoryhmän tekemässä ja 15 muun valtuutetun allekirjoittamassa aloitteessa esitetään,​ että kunnan keskuskeittiö voisi toimia yhtenä kotona asuvien ikäihmisten ateriapalvelujen tuottajana. 

Keskuskeittiön mahdollisuuksista ikäihmisten ruokapalveluissa kuultiin viime neuvostossa. Asiaa päätettiin selvittää edelleen. 

Ehdotus

Vanhus- ja vammaisneuvosto kuulee ja keskustelee saaduista lisäselvityksistä asiaan liittyen ja antaa oman näkökulmansa asian valmistelun pohjaksi. 

Vanhus- ja vammaisneuvosto on saanut selvitykset Ravintola Hetken ja Ravintola Nuapurin sekä Servican tarjoamista ikäihmisten ruokapalveluista. 

Päätös

Vanhus- ja vammaisneuvosto toivoo kantanaan, että ikäihmisillä olisi mahdollisuus valita mahdollisimman monipuolisesta ruokapalvelutarjonnasta. Vanhus- ja vammaisneuvosto näin ollen toivoo, että myös kunta voisi tarjota ikäihmisten ateriapalveluja.

Vanhus- ja vammaisneuvosto toteaa samalla, että asia päättäminen vaatii vielä ainakin kuntalain ja mahdollisesti muiden lakien (hankintalain) tulkintaa. Tätä tulkintaa vanhus- ja vammaisneuvosto ei esityksessään ole tehnyt.  


Muutoksenhaku

Koska päätös koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa, oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta ei saa tehdä. (Kuntalaki 410/2015 § 136)