Tekninen lautakunta, kokous 1.10.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 81 Alue- ja kiinteistöpäällikön vastine 28.8.25 käytyyn teknisen lautakunnan pykälään §70 Muut asiat.

RauDno-2025-531

Valmistelija

  • Ari Lindgren, tekninen johtaja, ari.lindgren@rautalampi.fi

Perustelut

Alue- ja kiinteistöpäällikön vastine 28.8.25 käytyyn lautakunnan kokouksen pykälään 70 "Muut asiat", kohtaan joka käsitteli kiinteistöhoidon toimintaa.

 

Vaikutusten arviointi:(alleviivattuna)

- Henkilöstövaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Lapsivaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Ympäristövaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Yritysvaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

Ehdotus

Esittelijä

  • Ari Lindgren, tekninen johtaja, ari.lindgren@rautalampi.fi

Kiinteistöpäällikön vastine kirjataan läpikäydyksi ja "Epäasiallisen kohtelun ja häirinnän ehkäiseminen Rautalammin kunnassa " - liite jokaisen luetuksi.

Sekä samalla lautakunta päättää ottaa käytäntöön että, kohdassa "Muut asiat" ei kirjoiteta sanantarkasti keskusteluita vaan, kohtaan ”Muut asiat” kirjataan vain olennaiset asiat: mistä kerrottiin, mitä keskusteltiin ja tehtiinkö päätöksiä.

Kuntaliiton ohjeet pöytäkirjan laatimiseen (”Pöytäkirjan pitäminen kunnassa”, Kuntaliitto 2021). Näissä ohjeistetaan, että ”Muut asiat” -kohdassa voidaan merkitä keskustelut ja tiedoksiannot tiiviisti, eikä keskusteluja kirjata sanatarkasti.

"Muut asiat" pöytäkirjassa:

  • Sisällöltään tähän kirjataan asiat, joita ei ollut varsinaisessa esityslistassa, mutta jotka on nostettu esiin keskustelussa.

  • Luonteeltaan usein kyse on tiedotusasioista, keskusteluista tai sellaisista asioista, joista ei tehdä varsinaista päätöstä. Jos asiasta tehdään päätös, se kirjataan selkeästi päätöstekstinä.

Esim: "Tekninen johtaja tiedotti valmisteilla olevasta rautatiestä", tai "Keskusteltiin keskuspuiston turvallisuudesta".

Tavoiteena on että, lukija saa kokonaiskuvan käsitellyistä asioista, mutta pöytäkirjasta ei tule keskustelutranskriptia.

 

Päätös

Hyväksyttiin päätösehdotus yksimielisesti.