Hyvinvointilautakunta, kokous 29.1.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 4 Laskujen hyväksyminen

RauDno-2025-31

Valmistelija

  • Matti Vänttinen, Sivistys- ja hyvinvointijohtaja, matti.vanttinen@rautalampi.fi

Perustelut

Lautakuntien tulee nimetä toiminnasta ja määrärahan käytöstä vastaavat henkilöt vuosittain. Lautakuntien tehtävä on tehdä myös tarvittavat päätökset laskujen ja tositteiden hyväksyjistä ja määritellä heidän hyväksymisoikeutensa sekä se, mihin määrärahoihin heillä on käyttöoikeus.

 

Vaikutusten arviointi:(alleviivattuna)

- Henkilöstövaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Lapsivaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Ympäristövaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Yritysvaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

- Hyvinvointivaikutusten arviointi: myönteinen/ kielteinen/ ei vaikutusta

Asia liittyy strategian painopisteistä tasapainoiseen kuntatalouteen.

Ehdotus

Esittelijä

  • Matti Vänttinen, Sivistys- ja hyvinvointijohtaja, matti.vanttinen@rautalampi.fi

Hyvinvointilautakunta päättää, että seuraavilla henkilöillä on talousarviossa vahvistettujen määrärahojen puitteissa oikeus tilata ja vastaanottaa sivistyslautakunnalle tarvittavat tavarat ja hyväksyä menotositteet:

Lautakunnan tositteet hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja.

Rehtorit hyväksyvät koulunsa laskut. Mikäli rehtori on esteellinen hyväksymään tositteen, sen hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja.

Päiväkodin johtaja hyväksyy varhaiskasvatuksen laskut. Mikäli päiväkodin johtaja on esteellinen hyväksymään tositteen, sen hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja.

Tehtävään 480 Kirjasto sisältyvät menotositteet vastaanottaa laskujen käsittelyä hoitava sihteeri ja hyväksyy kirjastonjohtaja. Mikäli kirjastonjohtaja on esteellinen hyväksymään tositteen, sen hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja. Kirjastonjohtajan loma-aikoina laskut hyväksyy virkasuhteinen kirjastovirkailija.

Tehtävään 470 Liikunta ja 460 Nuoriso sisältyvät menotositteet vastaanottaa laskujen käsittelyä hoitava sihteeri ja hyväksyy vapaa-ajansihteeri. Mikäli vapaa-ajansihteeri on esteellinen hyväksymään tositteen, sen hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja.

Tehtävään 490 Kulttuuri sisältyvät menotositteet vastaanottaa laskujen käsittelyä hoitava sihteeri ja hyväksyy kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori. Mikäli kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori on esteellinen hyväksymään tositteen, sen hyväksyy sivistys- ja hyvinvointijohtaja.  

Loma-aikaan laskujen hyväksymisen suorittaa laskujen hyväksymisoikeuden omaava sivistysosaston henkilö.

Päätös

Päätösesitys hyväksyttiin yksimielisesti. 

Tiedoksi

Irja Turpeinen, Anu Sjöberg, Eveliina Immonen, Terhi Sepponen